Stadion Arsenalu to świątynia dla kibiców londyńskiego zespołu, ale nie tylko. Wiele osób zainteresowanych piłką nożną z przyjemnością zwiedza wszelkie stadiony świata. Jeśli i Ty masz ochotę wybrać się na wycieczkę po the Emirates, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Stadion Arsenalu – informacje na temat zwiedzania
Stadion Arsenalu, znany również jako Emirates Stadium, jest położony na północy Londynu, w dzielnicy Islington. Można go z łatwością osiągnąć, korzystając z metra – stację Arsenal obsługuje linia Piccadilly, a dojazd z centrum miasta zajmuje około 15-20 minut. Warto podkreślić, że Londyn ma doskonały system komunikacji miejskiej, z 11 liniami metra i wieloma liniami podmiejskimi. Aby korzystać z transportu publicznego, wystarczy zakupić i naładować kartę Oyster.
Po opuszczeniu stacji metra, pierwsze co zaskakuje, to fakt, że stacja jest otoczona przez domy jednorodzinne na spokojnym osiedlu. To piękne, ciche miejsce z tradycyjną brytyjską architekturą.
Stadion jest zaledwie 300 metrów od metra i umiejscowiony pomiędzy mieszkaniowymi domami. Warto zauważyć, że mieszkańcy dzielnicy byli przeciwni budowie tego obiektu i nawet podnieśli sprawę do sądu, ale przegrali. W Polsce takie sąsiedztwo stadionu jest nie do pomyślenia. Aby dotrzeć do stadionu z stacji metra, trzeba przejść przez most Kena Friara, który łączy osiedle ze stadionem. Główne wejście jest od strony Benwell Road. Holloway Road jest dostępna tylko podczas dni meczowych.
Rejestracja na wycieczki odbywa się w sklepie kibica. Poniżej znajdują się informacje dotyczące kosztów i godzin wycieczek:
Wycieczka po stadionie:
- dorośli – 22£,
- studenci – 17£,
- dzieci od 5 do 15 lat – 14£,
- rodzina 2+2 – 55£.
Wycieczka z legendami + muzeum
- dorośli – 40£,
- studenci – 30£,
- dzieci od 5 do 15 lat – 20£,
- rodzina 2+2 – cena do uzgodnienia.
Muzeum
- dorośli – 10£,
- studenci – 8£,
- dzieci od 5 do 15 lat – 7£.
Poniżej podajemy także godziny, w jakich można zwiedzać stadion Emirates.
Wycieczka po stadionie:
- poniedziałek – sobota – 09:30-17:00,
- niedziela – 10:00-15:00.
Muzeum
- poniedziałek – sobota – 10:30-18:15
- niedziela – 10:30-16:15,
- dzień meczu – 10:00 – 1h przed meczem
Tour Legend Tour z byłymi gwiazdami Arsenalu to niezapomniana atrakcja. Wycieczkę prowadzą Perry Groves, Charlie George, Lee Dixon, oraz Nigel Winterburn. Zakup biletów odbywa się w sklepie – w moim przypadku wystarczyło zeskanować kartę London Pass, której posiadanie umożliwia darmowy wstęp. Ta karta oferuje darmowe wejście do większości atrakcji Londynu. Kosztując ok. 90£ za 3 dni, szybko się zwraca. Zwiedzanie rozpoczyna się w nieoczywisty sposób. Nie mamy przewodnika, ale nie jesteśmy całkowicie sami. Otrzymujemy specjalne słuchawki i odtwarzacz z audionagrania przewodnika. Nagranie jest podzielone na sekcje, co pozwala nam słuchać odpowiedniego fragmentu w miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy. Słuchawki to pamiątka, którą możemy zabrać ze sobą.
Zwiedzanie Emirates Stadium
Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest Directy Box, nazwane na cześć Herberta Chapmana – jednego z najbardziej odznaczonych menedżerów w historii klubu. W pomieszczeniu tym znajduje się trofeum z sezonu 2003/04. Tuż obok znajduje się Diamond Club, z restauracją o dwóch gwiazdkach, przeznaczonym dla najzamożniejszych gości. Wejście jest możliwe tylko na zaproszenie i jest dostępnych 170 miejsc. Bilet daje prawo do indywidualnej obsługi, dostępu do baru, restauracji i parkingu. Członkowie klubu mają też możliwość lotu z drużyną na mecze pucharowe. Wszystko jest pięknie udekorowane i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Przy wejściu zawsze stoją kwiaty w wazonach – ich kolor zależy od kolorów klubowych rywala, z którym gra Arsenal. Trener Arsenalu Arsene Wenger ma zwyczaj odwiedzać klub i spotykać się z przyjaciółmi przed każdym meczem. Ostatnio celebrował tu także swoje urodziny. Klub znajduje się na wysokości środkowej linii boiska.
Z Diamond Clubu przechodzimy na trybuny. Jest to miejsce oferujące widok na cały stadion, idealne do robienia zdjęć. Na środku jednej z trybun na krzesłach namalowana jest armata, symbol „Kanonierów”. Stadion posiada 60 000 miejsc siedzących, co czyni go drugim pod względem wielkości stadionem w Premiership. Sekcje dla fanatyków klubu i kibiców gości są umiejscowione za jedną z bramek i w rogu boiska. Ich pojemność zależy od rangi meczu i przeciwnika. Możemy podziwiać pięknie utrzymaną murawę, o którą dbają doświadczeni greenkeeperzy oraz zaawansowany system komputerowy.
Na stadionie można zauważyć wiele elementów odwołujących się do poprzedniego stadionu Highbury. Zegar z poprzedniego obiektu został przeniesiony, a biura nazwano Highbury House. Na Emirates znajduje się 115 lóż biznesowych, które mogą pomieścić od 10 do 15 osób, a ich koszt jest ustalany indywidualnie. Warto podkreślić, że bilety na mecze oraz loże na stadionie Arsenalu są jednymi z najdroższych w Europie.
Spuściliśmy się windą na poziom -1, ale nie była to zwykła winda. Na drzwiach umieszczone są portrety graczy, a na podłodze narysowany jest herb klubu. Dalej zauważamy bardzo ciekawy element – tubę z logo i nazwą klubu wbudowaną w podłogę i pokrytą szklanym kloszem. Możemy nazwać to „kamieniem węgielnym” nowego obiektu, a tak naprawdę jest to „kapsuła czasu”, która przechowuje różne pamiątki, w tym bilet z Highbury, kasetę wideo z najważniejszymi momentami w historii klubu, replikę stadionowego zegara czy kolekcję koszulek domowych.
Kolejnym etapem naszej podróży jest wizyta w szatniach. Chociaż jest to standardowy element każdej wycieczki, ten przypadek jest wyjątkowy. Mamy okazję zobaczyć szatnie zarówno gospodarzy, jak i gości. Szatnia Arsenalu przekroczyła moje najśmielsze marzenia. Rozmiar ten mógłby zadowolić nawet posiadacza apartamentu w centrum Londynu. Jest imponująca, składająca się z kilku pomieszczeń, głównego, gdzie piłkarze przebierają się i przygotowują do gry, z prysznicami, dużym jacuzzi oraz pokojem dla medyków.
To właśnie lekarze, obok architektów, mieli najwięcej do powiedzenia podczas jej projektowania. Stadion Emirates posiada jedno z najlepszych zapleczy medycznych w lidze. Na jednej ze ścian, na czarnych kafelkach, znajduje się napis Arsenal, aby nikt nie mógł pomylić szatni. Nawet oświetlenie zostało zaprojektowane zgodnie z zasadami Feng Shui. Szatnia dla gości jest mała, ale za to wyeksponowane są koszulki wszystkich drużyn Premier League.
Po chwili wychodzimy tunelem na boisko, podziwiamy cały stadion z perspektywy piłkarzy i trenerów. Robi wrażenie, zwłaszcza równa, zielona trawa. Możemy usiąść na ławce trenerskiej, która nie jest tradycyjnie zadaszona, ale umiejscowiona na trybunie blisko widzów.
Podsumowując, wycieczka trwa około 70 minut. Przejście po stadionie z audioprzewodnikiem było interesującym elementem, chociaż wymagało ciągłego pamiętania o zatrzymywaniu odpowiedniego rozdziału na każdym etapie zwiedzania, a także o słuchawkach. Jeśli posiadamy London Pass, niestety nie otrzymamy pamiątkowego biletu. Osobiście, byłem rozczarowany brakiem trybuny dla dziennikarzy w planie wycieczki, a także małą ilością personelu na trasie, który mógłby opowiedzieć więcej o obiekcie. Jednak możliwość zwiedzenia muzeum klubowego w cenie biletu jest dużym plusem. Można również odwiedzić muzeum bez zwiedzania stadionu.