start / Sport / Blog

Co zrobić z nieparzystym?

Co zrobić z nieparzystym?

Jeden zawodnik więcej lub mniej to… szansa!

Czy Ty też obserwowałeś kiedyś trening pokazowy, na początku którego okazało się, że zawodników jest… za dużo lub za mało, niż przewidziano w konspekcie przygotowanym przez prowadzącego?

Czy Ty również przecierałeś oczy ze zdumienia, gdy część zawodników odsuwano w takiej sytuacji od udziału w treningu lub wołano brakującego gracza z zajęć obok? Tylko po to, by liczba zawodników się „zgadzała”?

Nie wspominając nawet o tym, jak musieli czuć się w opisanych przykładach zwłaszcza „odsunięci” gracze, istnieje przecież wiele sposób na poradzenie sobie w zaistniałych warunkach.

Mało tego: jedną z podstawowych kompetencji trenera – szczególnie na poziomie piłki amatorskiej – powinna stanowić zdolność improwizacji. Błędem nie jest bowiem przygotowanie treningu dla nieodpowiedniej liczby zawodników. Błędem jest brak korekty w przypadku niespodziewanej zmiany.

Jak można zatem zaangażować np. zawodnika nieparzystego – tak, aby nie tylko brał czynny udział w treningu, ale również nabywał nowe umiejętności?

Gra 1x1 z zadaniem ochrony piłki w wyznaczonych sektorach.
Zawodnik „nieparzysty” (lider) daje sygnał do startu i zatrzymania gry.
Po każdej rundzie zmiana zawodnika bez pary.

Jaki wskazałbyś inny przykład?

<< wstecz dalej >>

udostępnij

Tagi

Owen

Rooney

Lampard

Społeczny

Psychologiczny

Poradnik

Ćwiczenie

Zawodnik nieparzysty