start / Rodzic / Edukacja

Znak jakości

Znak jakości

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zarządzana jest sieć szkółek piłkarskich?

Jak sprawić, by ośrodki sportowe dla dzieci w poszczególnych lokalizacjach (mniejszych i większych) na terenie całego kraju funkcjonowały w oparciu o spójny model organizacyjny?

Masz rację, jeśli myślisz, że nie jest to łatwe zadanie.

Ale masz też rację, jeśli zauważasz, że istnieje przecież wiele możliwości działania.

Wprowadzenie systemu licencyjnego - oficjalnie zainaugurowanego w ostatni weekend przez Football Academy - to jedna z dostępnych opcji.

Pierwsze Zgrupowanie Licencyjne Trenerów FA można śmiało uznać za sukces.

Choć wdrażanie projektu nie odbyło się bez nieuniknionych wątpliwości (czy to nie przesada?), ostatecznie zarówno liczba trenerów i managerów, która zgłosiła się do rozpoczęcia procesu przyznania licencji Football Academy już w pierwszej turze, liczba i zasięg oddziałów, jakie ci trenerzy i managerowie reprezentują oraz przede wszystkim sama jakość merytoryczna inauguracyjnej sesji stacjonarnej jasno pokazują, że jest to inicjatywa potrzebna.

Przejście kilkuetapowego procesu przyznania licencji pozwoli poszczególnym ośrodkom nie tylko poznać i dopasować swoje standardy treningowe do nowego, odświeżonego, ogólnopolskiego systemu szkolenia Football Academy, ale również - co najważniejsze - zgłębić swoją wiedzę i poprawić swoje umiejętności związane z szerokim zakresem zagadnień dotyczących codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą (patrz: kształtowanie sprawności fizycznej czy komunikacja na linii trener - zawodnik).

- W trakcie zgrupowania podawano dużo przykładów z treningów wziętych, które podsuwały nowe pomysły, a przy okazji dawały do myślenia - dodawał manager Football Academy Wrocław, Tomasz Sawczak. - To niesamowicie istotne, by posłuchać tych bardziej doświadczonych [trenerów] mówiących o sprawach, które nas dotyczą.

Wcale nie chodzi tu zatem o papier, co nie zmienia faktu, że uzyskanie przez szkółkę w danej lokalizacji tytułu ośrodka licencjonowanego FA będzie w niedalekiej przyszłości stanowiło dla rodzica ważną informację dotyczącą standardów szkoleniowych w tymże ośrodku.

System licencyjny to zarazem kolejne z nowych narzędzi - obok wizyt trenerów regionalnych czy analizy materiałów wideo z treningów w poszczególnych lokalizacjach przez Dział Sportu FA - mających na celu podniesienie jakości szkolenia wewnątrz ciągle gwałtownie rozwijającej się sieci szkółek piłkarskich Football Academy.

Masz rację - nic tylko działać.

<< wstecz dalej >>

udostępnij

Tagi