start / Aktualności

POZNAJ NASZE AKADEMIE: Londyn Ealing

POZNAJ NASZE AKADEMIE: Londyn Ealing

W kolejnej części cyklu Poznaj nasze Akademie zaglądamy na słynny londyński Ealing.

Nie ma chyba w Wielkiej Brytanii bardziej polskiego miejsca. Według spisu powszechnego z 2011 roku, aż sześć procent mieszkańców tego terenu mówi po polsku. To największy udział procentowy na Wyspach. Ealing jest jedną z 32 gmin hrabstwa Wielkiego Londynu (ang. Greater London), położoną na zachód od centrum miasta. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w składu tzw. Londynu Zewnętrznego. Ealing w obecnym kształcie powstał w 1965 roku. Już od drugiej wojny światowej żyje tam duża polska społeczność. Ealing nawiązał niedawno współpracę partnerską z warszawską dzielnicą Bielany.

Właśnie na Ealingu założony został wiosną bieżącego roku kolejny oddział Football Academy UK (FAUK). Na pierwszym treningu w Brentside High School pojawiła się grupa 20 dzieci. - Jestem byłym piłkarzem, od ośmiu lat trenerem i nauczycielem wychowania fizycznego po studiach na poznańskim AWF-ie - wyjaśnia genezę powstania szkółki manager ośrodka, Adam Jarema. Oddział realizuje wszystkie zakładane przez FAUK cele. Zamieszkującej Wyspy Brytyjskie Polonii stwarza możliwość piłkarskiego treningu i rozwoju w gronie rówieśników i przyjaciół mówiących po polsku, a rodzicom okazję do integracji w lokalnym, polskim środowisku.

- Podobnie jak cała Football Academy, zapewniamy wysoki komfort treningu, zadowolenie dziecka z odbytych zajęć oraz doskonały kontakt z rodzicami naszych podopiecznych - dodaje trener Adam. - Nasz ośrodek wyróżnia się potencjałem, jaki jest w Londynie, a szczególnie w dzielnicy, w której działa.

Od kwietnia liczba młodych zawodników na Ealingu powiększyła się o 100%. Pracuje z nimi nierzadko aż pięciu trenerów. Oddział współpracuje również na niwie szkoleniowej ze szkółkami FAUK w Harlow oraz Welwyn - Hatfield. W czerwcu młodzi piłkarze wzięli udział w festynie w Polskiej Sobotniej Szkole Przedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki, z którą FA Londyn Ealing nawiązało współpracę. To największa tego typu polska placówka edukacyjna na emigracji. W najbliższą niedzielę (5 lipca) FA Londyn Ealing zorganizuje pierwszy turniej FAUK rozegrany w południowej części kraju. Sponsorem tytularnym wydarzenia są Delikatesy Mleczko. Działalność wspierają lokalne pisma - Tygodnik Polski i Cooltura.

- Nauka, nauka, nauka - wyjawia cel szkółki na bieżący rok trener Adam. - I stworzenie największej akademii FAUK.

OŚRODEK W LICZBACH:

Data pierwszego treningu: 12.04.2015

Liczba zawodników: 40

Liczba trenerów: 4 trenerów z uprawnieniami oraz 3 pomocników/praktykantów

Liczba odbytych treningów: 24

Nasza liczba: Zawsze numer 1!

<< wstecz dalej >>

udostępnij