start / Aktualności

POZNAJ NASZE AKADEMIE - FA PIŁA

POZNAJ NASZE AKADEMIE - FA PIŁA

Wielkimi krokami zbliżają się piąte urodziny Football Academy Piła. 13 czerwca w mieście nad Gwdą z pewnością będzie okazja do jubileuszowych podsumowań. I coś nam mówi, że te wspomnienia mogą zająć dużo czasu - wszak w oddziale "dzieje się" nieustannie, bardzo dużo i ciekawie.

Wystarczy spojrzeć w zapisy z ostatnich tylko tygodni. Młodzi zawodnicy pilskiej FA zagrali w Wysokiej w turnieju Mundialito (zajęli trzecie miejsce po przegranej serii rzutów karnych), wzięli udział w międzynarodowej (z udziałem niemieckiego Peukner SV) konfrontacji z rówieśnikami w Szydłowie, byli w Warszawie na finale Pucharu Polski, rozegrali II turniej z cyklu Football Academy League. Równocześnie - z sukcesami - biorą udział w rozgrywkach ligowych. Ufff... Wystarczy?

Dla FA Piła taka częstotliwość wydarzeń i aktywność to pewna norma. Nie może dziwić fakt, że w czasie odbywającego się z początkiem roku w Serocku Konwencie Football Academy, podczas uroczystego podsumowania działalności wszystkich szkółek ta z Piły otrzymała prestiżowe wyróżnienie - "Wzór Jakości Football Academy" przyznawane dla ośrodka doskonałego, trzymającego wysoki poziom, będącego wzorem jakości i wzorem do naśladowania. Na deser manager ośrodka odebrała też nagrodę jako Najlepszy Klient FA Shop.

Jest jeszcze jedno wydarzenie, które szczególnie ucieszyło trenerów w Pile. Do Reprezentacji Polski FA w kategorii U-10 został powołany zawodnik Football Academy Piła - Jan Kokoszyński. Dla Jasia jest to ogromne wyróżnienie, wszak znalazł się w 20-tce najzdolniejszych zawodników FA z całej Polski.

 

O tym jak działa Football Academy Piła rozmawialiśmy z Joanną Ladorucką, managerem ośrodka:

Skąd wziął się pomysł założenia szkółki piłkarskiej?

Od dziecka byłam związana z piłką nożną, choć w rzeczy samej nie wiadomo dlaczego - nikt w mojej rodzinie nie interesuje się tą dyscypliną sportu. Kiedy miałam 15 lat i zmieniłam szkołę, żeby grać w piłkę250 km od domu szybko zrozumiałam, że to nie jest do końca to czego oczekuję - moja przygoda z grą w piłkę mogła odbywać się co najwyżej na poziomie amatorskim. A wewnętrzna potrzeba organizacji i samorealizacji to przewyższała. Od czasów gimnazjum miałam sprecyzowany plan studiowania na AWF i pracy w klubie piłkarskim. Z biegiem czasu zaczynałam być bardziej niezależna, dzięki temu zmieniały się również moje dalsze plany. Od pierwszego roku studiów pracowałam i jednocześnie podejmowałam praktyki w KKS Lech Poznań. Czułam jednak, że nie do końca spełniam się w tym miejscu, a moje przekonania i idee na temat szkolenia dzieci i młodzieży są nieco inne. Niemniej doświadczenie zdobyte w tym klubie również miało wpływ na moje dalsze decyzje - wiedziałam, że nie chcę być w żaden sposób zależna, a treningi dzieci w moim odczuciu powinny wyglądać nieco inaczej. Z racji tego, że nigdy nie byłam zbyt dobra w żadnym sporcie, ale jednocześnie sprawiało mi to ogromną przyjemność, byłam przekonana, że każde dziecko powinno mieć szansę rozwoju i robić to co po prostu lubi, bez względu na poziom umiejętności. Niestety jeszcze kilka lat temu, do klubów dostawały się tylko bardziej uzdolnione dzieci, a pozostałym na wstępnie dziękowano.  Na koniec pierwszego roku studiów znalazłam się na warsztatach organizowanych przez AWF w Poznaniu i Football Academy pt. "Jak otworzyć swoją szkółkę piłkarską?". Wtedy jeszcze chyba nikt nie miał pojęcia czym jest Football Academy i jaki może wywrzeć wpływ w polskiej dziecięcej piłce nożnej. W całym kraju było może 5 ośrodków FA i wszystkie w południowej części Polski. Gdy podczas warsztatów usłyszałam jaka jest idea Football Academy, od razu wiedziałam, że jest to strzał w dziesiątkę. Nie zastanawiając się długo, 2 dni później pojechałam do Opola, gdzie mieści się główna siedziba, żeby dowiedzieć się więcej. Niespełna dwa miesiące potem FA Piła odbyło swój pierwszy trening. Za dwa tygodnie obchodzimy swoje okrągłe, piąte urodziny!

Jakie atrakcje oferujecie?

Nasi zawodnicy na co dzień biorą udział w różnego typu rozgrywkach ligowych (młodzik, orlik, Mistrzostwa Polski FA, ligi osiedlowe). Jako zespół lubimy piknikową atmosferę na wszelkiego rodzaju turniejach oraz sport bez presji na wynik, w konsekwencji w tym roku udało nam się stworzyć sponsorowany cykl rozgrywek pt. Football Academy League, w której biorą udział nasi najmłodsi adepci oraz lokalne kluby i szkółki. W miarę możliwości organizujemy dodatkowe treningi bramkarskie. Oprócz lokalnych imprez cyklicznych jak Urodziny FA, Piłkarskie Półkolonie, Mikołajki i wiele innych, są też takie, które przeprowadzamy pod patronatem Centrali FA - jak choćby Krewki Piłkarz czy Szlachetna Paczka.

Czym wyróżnia się Football Academy w Waszym mieście?

Przede wszystkim jesteśmy największą akademią piłkarską w całym regionie. Wielkość jednak nie ma tu takiego znaczenia jak jakość świadczonych usług. Staramy się rozwijać z roku na rok i wprowadzać coraz lepsze rozwiązania, zarówno treningowe jak i organizacyjne. Trenerzy FA Piła systematycznie kształcą się w zakresie szkolenia najmłodszych adeptów, co przekłada się na jakość prowadzonych treningów.

Jakie plany Akademii na ten rok?

Wygranie Mistrzostw Polski FA w obu kategoriach, otrzymanie wszystkich wyróżnień przyznawanych przez Centralę na corocznym Konwencie FA, kolejno przeniesienie Centrali FA do Piły i na koniec zastanowimy się czy nie zmienić Prezesa ;)

A tak zupełnie na poważnie jesteśmy jednym z ponad 100 ośrodków FA i tak jak pewnie dla większości, najważniejsza jest dla nas systematyczna praca z naszymi podopiecznymi pod względem technicznym, mentalnym oraz fair-play. Co oczywiście przekłada się na efekty i satysfakcję zarówno ze strony trenera, jak i zawodnika. Zatem plan jest dokładnie taki sam jak w poprzednich latach - rozwój zawodników.

Oczywiście oprócz samych treningów staramy się wdrażać nowe rozwiązania oraz pomysły i w najbliższych miesiącach zajmiemy się organizacją 5-tych urodzin FA Piła, wyjazdem na obóz do Rewala, organizacją czterech turnusów piłkarskich półkolonii, udziałem w rozgrywkach ligowych oraz warsztatami freestyle football z Pawłem Skórą. A w kolejnym roku mamy już nadzieję na poszerzenie swoich horyzontów i otworzenie FA Juniors, czyli kontynuacji szkolenia po 12 roku życia pod skrzydłami trenerów FA.

 

OŚRODEK W LICZBACH:

  • Data pierwszego treningu: 15 czerwca 2010
  • Liczba zawodników: 200
  • Liczba trenerów: 5
  • Liczba odbytych treningów: nie jesteśmy w stanie policzyć ;)
  • Nasza liczba: Złota 6-tka! - liczba niezawodnych osób stanowiących kadrę FA Piła, którzy tworzą wspaniałą atmosferę i prowadzą ośrodek z pasją! Gdyby od tej liczby odjąć chociaż jeden, nigdy nie byłoby to samo - razem tworzymy wspaniały zespół!
<< wstecz dalej >>

udostępnij