start / Aktualności

POZNAJ NASZE AKADEMIE - FA KIELCE

POZNAJ NASZE AKADEMIE - FA KIELCE

Jeszcze cztery miesiące i Football Academy Kielce będzie obchodzić swoje czwarte urodziny. Ośrodek ze stolicy województwa świętokrzyskiego jest jednym z najbardziej aktywnych w rodzinie FA i absolutnie wiernym jej podstawowej idei. Nad Silnicą doskonale wiedzą, że piłka nożna to nie tylko sport, ale również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. 

Dlatego w kieleckiej Football Academy nieustannie coś się dzieje i pewnie pojęcie "wolnego czasu" należy tam postrzegać zupełnie inaczej. Tylko w ostatnich tygodniach młodzi piłkarze wzięli udział w kilku turniejach. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wynik nie jest najistotniejszy ale warto wiedzieć, że w Chmielniku kielczanie odnieśli cztery zwycięstwa w pięciu spotkaniach. Na własnym podwórku zorganizowali też turniej z udziałem sąsiadów z miasta - PAMAF Kielce i Dziecięcej Akademii Piłkarskiej. Co ciekawe zawody były czysto towarzyskie i nie była prowadzona klasyfikacja miejsc. To godna najwyższej pochwały inicjatywa. W futbolu dziecięcym ważniejsza od ilości zdobytych punktów jest bowiem sama gra, radość przeprowadzania dobrych akcji i strzelanie bramek. A tych w Kielcach padło prawie pięćdziesiąt!

W podobnym tonie odbywał się turniej zorganizowany przez Football Academy Bilcza pod nazwą "Najważniejsza w piłce nożnej jest ZABAWA". Młodzi zawodnicy z Kielc - oprócz oczywistych wrażeń piłkarskich - zapamiętają rozgrywki i ten dzień również z uwagi na niespodziankę przygotowaną przez gospodarzy - uczestników odwiedził członek Loży Honorowej Football Academy - bramkarz reprezentacji Polski w piłce ręcznej Sławomir Szmal.

O tym jak działa Football Academy Kielce rozmawialiśmy z Mateuszem Jończykiem, managerem ośrodka:

1. Skąd wziął się pomysł na założenia szkółki piłkarskiej?          
Od najmłodszych lat jako dziecko uczyłem się grać w piłkę nożną, spędzając każdą wolną chwilę
na boisku lub pod blokiem, gdzie razem z kolegami rozgrywaliśmy mecze, póki nie zrobiło się ciemno. Grałem w reprezentacji szkoły w różnych rozgrywkach. Pamiętam, że brakowało mojej drużynie trenerów z prawdziwego zdarzenia. Prowadzący lekcje wychowania fizycznego nauczyciele nie byli dla nas autorytetami. Marzyłem o tym, żeby to zmienić. Będąc na ostatnim roku studiów wiedziałem, że nadszedł czas, żeby zrealizować moje marzenie z dzieciństwa. Los chciał, że znalazłem artykuł
w jednym z czasopism na temat Football Academy. Pomyślałem - strzał w 10! Jako pierwszy ośrodek w województwie świętokrzyskim i pierwsza taka szkółka w Kielcach wystartowaliśmy 13 września 2011 r.             

2. Jakie atrakcje oferujcie?       
Trenerzy Football Academy Kielce starają się, aby każdy trening stał się dla dziecka wyjątkowym przeżyciem. Atmosfera panująca podczas treningów jest bardzo dobra a dzieciaki z wielkim zapałem przybiegają na zbiórkę. Wszystko to zasługa trenerów, którzy starają się zarazić pasją do piłki nożnej. Bierzemy udział w Mistrzostwach Polski Football Academy. W tym roku w etapie makroregionalnym mamy dwie drużyny (roczniki 2005 i 2006). Staramy się, żeby wszyscy nasi zawodnicy brali udział w rozgrywkach (turniejach, sparingach) minimum raz w miesiącu. Wyjeżdżamy również poza nasze województwo. Byliśmy już w Opolu, Opocznie, Krakowie, Zduńskiej Woli, Brzesku. Przed nami wyjazdy do Dąbrowy Tarnowskiej i Warszawy. Organizujemy również mecze Trenerzy vs. Rodzice, wspólne treningi dzieciaków z rodzicami, czy wspólne wyjścia na mecze Korony Kielce i parku linowego. Mnóstwo pomysłów mamy jeszcze w zanadrzu.      

3. Czym wyróżnia się Football Academy w Waszym mieście?  
Kadra trenerów Football Academy Kielce, którzy znakomicie wykonują swoją pracę. Cały czas podnoszą swoje kwalifikacje biorąc udział w kursach i szkoleniach. Braliśmy udział w konferencjach organizowanych we Wronkach, Krakowie i Poznaniu. Nasze dzieciaki i trenerzy uczestniczą w Bolton Wanderers Camp F.C. International Football Camp Polska, gdzie trenują i szkolą się pod okiem trenerów z Anglii. Pochwały i zaufanie ze strony rodziców to dla nas największa nagroda. Są z nami cały czas dzieci, które rozpoczęły swoją przygodę z Football Academy Kielce właściwie od samego początku funkcjonowania ośrodka. Staram się zapewniać optymalne warunki do przeprowadzania treningów. Obecnie mamy do dyspozycji dużą halę i bardzo duże, trawiaste boisko. Obiekty są zlokalizowane w centrum miasta. Organizujemy turnieje i sparingi, jak również bierzemy udział w turniejach charytatywnych czy zbiórkach żywności dla potrzebujących. W tym roku ponownie będziemy organizować zbiórkę krwi, w ramach projektu Football Academy "Krewki Piłkarz".        

4. Jakie plany Akademii na ten rok?      
Chciałbym wprowadzić treningi w języku angielskim i podnosić jakość treningów. Zamierzamy założyć Uczniowski Klub Sportowy, żeby wziąć udział w rozgrywkach ligowych, jak również pozyskać partnerów czy sponsorów. Przed nami wyjścia na mecze ekstraklasy, rozgrywki Mini-mistrzostw Deichmann, w których uczestniczą nasi zawodnicy z roczników od 2004 do 2009, jak również kilka innych atrakcji, o których w chwili obecnej nie mogę powiedzieć ani słowa. Mam kolejne marzenia…               


Ośrodek w liczbach:

  • Data pierwszego treningu: 13.09.2011 r.
  • Liczba zawodników: 96
  • Liczba trenerów: 8
  • Liczba odbytych treningów: ok 1300
  • Nasza Liczba: 6 - nasi zawodnicy i trenerzy zawsze trenują i grają na "szóstkę!"
<< wstecz dalej >>

udostępnij