start / Aktualności

DREAM TEAM FA: Siergiej Szypowski

DREAM TEAM FA: Siergiej Szypowski

W nowym cyklu odsłaniamy "Dream Team" Football Academy.

W każdym odcinku przedstawimy jedną postać, która złoży się na zespół marzeń wyselekcjonowany spośród trenerów pracujących w naszej sieci szkółek.

W bramce - Siergiej Szypowski.

Wychowanek Zenita Iżewsk, a następnie zawodnik m.in. Karpat Lwów czy Szachtara Donieck, Rosjanin Siergiej Szypowski przyjechał do Polski latem 1991 roku. Podczas sześcioletniego pobytu w Hutniku Kraków najmocniej zapadły w pamięci jego występy w rozgrywkach Pucharu UEFA. W sezonie 1996/97 zdobył nawet... bramkę z rzutu karnego w końcówce wygranego aż 9:0 meczu z azerskim zespołem Chazri Buzowna Baku. W ekipie z Nowej Huty grali wtedy tacy zawodnicy, jak Kaliszan, Zając, Romuzga, Sosin czy pochodzący z Nigru Yahaya.

Po pokonaniu Azerów Hutnik trafił na ówczesnego wicemistrza Czech - Sigmę Ołomuniec. Rywal zza południowej granicy był zdecydowanym faworytem dwumeczu. Na drodze do kolejnej rundy stanął mu jednak Siergiej. Jego fantastyczna dyspozycja pozwoliła mu zostać głównym architektem ogromnego sukcesu Hutnika (0:1, 3:1). W kolejnej rundzie na krakowian czekało utytułowane Monako, w składzie którego mnożyło się od gwiazd takiego kalibru, jak Barthez, Petit, Scifo, Ikpeba, Anderson, Djetou czy szkoleniowiec Tigana. Krakowski zespół nie dał rady potentantowi, przegrywając w dwumeczu 1:4. Był to zarazem jego najwspanialszy sukces w historii.

Po dwuletniej przerwie na grę w rosyjskim Gazowiku Iżewsk, jesienią 1999 roku Siergiej powrócił do polskiej ligi jako zawodnik Pogoni Szczecin. Tam dopisał na swoje konto kolejny występ w Pucharze UEFA (w przegranym 1:2 spotkaniu z Fylkirem Reykjavík) oraz tytuł wicemistrza Polski w sezonie 2000/2001, gdy rywalizował o miejsce między słupkami z członkiem Loży Honorowej Football Academy, Radosławem Majdanem. Rok później zakończył w tym klubie karierę zawodniczą. Łącznie rozegrał w polskiej ekstraklasie 166 meczów (152 w Hutniku i 14 w Pogoni).

Jako trener pracował m.in. w Pogoni - gdzie był grającym asystentem, a później szkoleniowcem bramkarzy - Polonii Warszawa (trener bramkarzy), Flocie Świnoujście (drugi trener), Redze-Meridzie Trzebiatów i Gryfie Kamień Pomorski (oba główny szkoleniowiec). Później zaczął specjalizować się w trenowaniu bramkarzy, pracując ponownie w Pogoni i Flocie. Prowadzi też własną szkołę dla młodych golkiperów, głównie z Pomorza Zachodniego.

Siergiej jest obecnie trenerem w warszawskim oddziale Goalkeepers Academy.

Kolejne odcinki cyklu wkrótce.

<< wstecz dalej >>

udostępnij