start / Aktualności

ANGLIA: Zakończenie roku szkolnego

ANGLIA: Zakończenie roku szkolnego

W Polsce dobiegł właśnie końca drugi tydzień wakacji. Tymczasem w Anglii letnia przerwa od nauki jeszcze się nie rozpoczęła. Kiedy kończy się rok szkolny na Wyspach?

W odróżnieniu od naszego kraju, gdzie organizacja roku szkolnego jest ustalona odgórnie przez rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2010 roku, w Anglii nie ma całorocznego, jasno określonego harmonogramu dla szkół.

Brytyjskie Ministerstwo Edukacji Narodowej wyznacza jedynie proponowane daty zarówno rozpoczęcia, jak i zakończenia roku szkolnego, a także poszczególnych ferii. Ostateczny terminarz ustala osobno każdy region, miasto, dzielnica lub konkretna szkoła.

Według wytycznych Ministerstwa, w 2015 roku wakacje w angielskich szkołach powinny rozpocząć się w sobotę, 11 lipca. W praktyce letnia przerwa rusza jednak najczęściej nie wcześniej niż po 20 lipca.

W Manchesterze, gdzie działa jeden z trzech najwcześniej założonych oddziałów Football Academy UK, ostatni dzień roku szkolnego zaplanowano na wtorek, 21 lipca. Tymczasem w położonym nieopodal hrabstwie Lancashire czy na londyńskim Ealingu, wakacje rozpoczną się wraz z zakończeniem zajęć w czwartek, 23 lipca, chociaż nie brakuje wyjątków. Np. uczniowie Accrington Academy, gdzie ma swoje treningi FA Accrington, będą mogli cieszyć się z wakacji już po południu, w piątek, 17 lipca.

Wakacje w Anglii są krótsze niż w Polsce. Trwają zazwyczaj około sześciu tygodni (uczniowie mają za to więcej przerw w trakcie roku szkolnego). Podobnie jak w naszym kraju, w tym roku proponowana data rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego to 1 września. Tak będzie m.in. w Manchesterze i na Ealingu. W Lancashire uczniowie wrócą jednak do ławek w piątek, 4 września, a w Stoke - dopiero 8 września.

Mimo że formalnie letnia przerwa powinna się właśnie rozpoczynać, z wakacyjnymi życzeniami dla zawodników Football Academy UK musimy zatem jeszcze poczekać!

Zdjęcie: Richard Wheeler (Wikimedia Commons)

<< wstecz dalej >>

udostępnij